20 گام کاربردی و عملی برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب موفق

20 گام کاربردی و عملی برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب موفق
چکیده مقاله : انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۵ ۰ نظر ۳,۴۲۹ بازدید

هدف از این مقاله تغییر نگرش شما در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت است تا بتوانید از همه برنامه نویسان و طراحان وب سایت موفق تر باشید و از آن ها هم در زمینه علمی و هم درآمدی پیشی بگیرید. در این مقاله با 20 گام عملی و کاربردی آشنا می شوید که به شما کمک می کند تا به یک توسعه دهنده وب موفق تبدیل شوید.

خیلی از افراد با مشاهده رشد و رونق فوق العاده وب و کسب و کار های آنلاین این سوال در ذهن آن ها تداعی می شود که چطور می توانیم یک برنامه نویس یا توسعه دهنده وب باشیم؟

البته به نظر من این سوال اشتباهه ، اونها باید بپرسن چطور میتونیم یک توسعه دهنده وب موفق باشیم ؟

این سوال بسیار نکته کلیدی هست ، به این دلیل که اکثر افراد در دنیا مخصوصا ایران توسعه دهنده وب هستند ولی چند درصد آنها موفق اند ؟

هدف من از این مقاله این است که نگرش شما در زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت تغییر کند و بتوانید از همه برنامه نویسان و طراحان وب سایت موفق تر باشید و از آن ها هم در زمینه علمی و هم درآمدی پیشی بگیرید.

اما 20 گام که به شما کمک می کند به یک توسعه دهنده موفق وب تبدیل شوید به شرح زیر است :


1.آیا واقعا نسبت به این حرفه علاقه دارید ؟

برای اینکه متوجه شوید به این رشته کاری علاقه دارید یا نه باید سوالات زیر رو از خودتان بپرسید :

آیا توسعه یا طراحی وب سایت برای من لذتبخش است ؟

آیا حرفه هیجان انگیزی برای من است ؟

آیا این سبک زندگی را برای خودم و خانواده ام می پذیرم ؟

اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است بنابراین شما در مسیر صحیحی هستید و می توانید یک توسعه دهنده وب باشید.


2.دلیل شما برای انتخاب این شغل چیست ؟

این یکی از مهم ترین سوالاتی است که باید از خودتان بپرسید. چرا دوست دارید یک برنامه نویس وب بشوید؟!

برای اینکه متفاوت باشید و زندگی دیگران را تغییر دهید ؟

برای اینکه برای دیگران پروژه انجام دهید ؟

برای اینکه پروژه ها و ایده های خودتون رو انجام دهید ؟

برای اینکه یک درآمد خوب داشته باشید ؟

وقتی که شما خسته ، ناراحت هستید و یا انگیزه ندارید ، دلیل شما می تواند باعث شود شما انگیزه داشته باشید برای اینکه کارتان رو ادامه بدهید.


3.علاقمندی های شما در حوزه وب چیست ؟

آیا به برنامه نویسی و الگوریتم و حل مسایل علاقه دارید یا اینکه از طراحی و دیزاین خوشتون میاد ؟

اگر به برنامه نویسی و الگوریتم و حل مسایل علاقه دارید بنابراین احتمالا شما از برنامه نویسی سمت سرور لذت می برید در غیر این صورت شما به توسعه و طراحی سمت کاربر و طراحی و دیزاین قالب سایت علاقمند هستید.

برنامه نویسی سمت سرور تمام چیزهایی است که کاربر نمی تواند ببیند. در واقع سرور تمام داده های وب سایت را پردازش و سپس به مرورگر می فرستد. برنامه نویسی سمت کاربر هر چیزی است که کاربر می بیند که شامل قالب و دیزاین سایت و رویدادها می باشد.


4.برنامه اجرایی داشته باشید !

بعد از اینکه مشخص کردید چه علاقمندی هایی دارید زمان آن رسیده که یک برنامه اجرایی مناسب برای تحقیق و توسعه در نظر بگیرید.

چه مدت زمانی در روز را می توانید به مطالعه اختصاص دهید ؟ چه مقدار بودجه می توانید برای یادگیری سرمایه گذاری کنید ؟

باید برنامه ای طراحی کنید که بر اساس شرایط و زمان خودتان باشد. به طور مثال می توانید به این صورت برنامه خود را در نظر بگیرید :

من فقط 2 ساعت در روز زمان برای مطالعه صرف می کنم و مبلغ 1 میلیون تومان برای یادگیری سرمایه گذاری می کنم.

پس از بررسی اینکه باید چه موضوعاتی را فرا بگیرید برنامه شما باید مشابه برنامه نمونه زیر باشد :

ماه اول : Html5 و CSS3 را یاد بگیرید.

ماه دوم : فریمورک Bootstrap را و مفاهیم طراحی را یاد بگیرید.

ماه سوم : سایتی با Html5 ، CSS3 و Bootstrap پیاده سازی کنید.

ماه چهارم : مقدمات Javascript را یاد بگیرید.

ماه پنجم : مفاهیم حرفه ای Javascript را یاد بگیرید.

ماه ششم : وب سایتی با Html5 ، CSS3 ، Bootstrap و Javascript پیاده سازی کنید.

ماه هفتم : یک سایت شخصی برای خود ایجاد نمایید تا رزومه و نمونه کارهای خود را در آن قرار دهید.

ماه هشتم : سراغ سازمان ها و شرکت ها و کسب و کار ها بروید و با آن ها مذاکره کنید تا یک وب سایت را به صورت رایگان برای آن ها جهت کسب رزومه انجام دهید.

ماه نهم : روی افزایش دانسته های خود تمرکز کنید و بررسی کنید به چه موضوعات بیشتری برای کار خودتان نیاز دارید.

ماه دهم : در این ماه باید حداقل 5 نمونه سایت از مشتریان خود داشته باشید.

ماه یازدهم : در این ماه ابزارهای برندینگ مانند کارت ویزیت برای خود تهیه کنید و سعی کنید مشتریان جدیدی برای طراحی سایت جذب کنید. و یادر صورت تمایل رزومه خود را به شرکت ها ارایه دهید تا بتوانید در آن شرکت ها استخدام شوید یا از آن ها پروژه دریافت کنید.


5.عمل کنید.


اگر می خواهید کاری را به خوبی انجام دهید باید به خودتان تعهد داشته باشید و طبیعتا باید چیزهای خوبی را نیز قربانی کنید!

اگر می خواهید در زمینه وب موفق باشید و اعتقاد شما این است که زمان کافی برای این کار ندارید بهتر است به برنامه روزانه یا ماهانه خود نگاهی بیاندازید و بررسی کنید که چه کارهایی را می توانید از این برنامه و عادات روزانه خود حذف کنید تا بتوانید برای یادگیری خود زمان بیشتری در نظر بگیرید.


6.نظم داشته باشید.

سعی کنید برنامه اجرایی خود را به صورت منظم انجام دهید. انجام کارها به صورت منظم پس از مدتی به عادت تبدیل می شود و این موضوع در پیشرفت شما تاثیر گذار است. مثلا خودتان رو مقید کنید به صورت منظم هر روز به هر طریق ممکن 2 ساعت تحقیق و توسعه داشته باشید.


7.شبکه های اجتماعی

امروزه حضور در شبکه های اجتماعی مخصوصا تلگرام ، اینستاگرام و لینکداین بسیار امری ضروری است. سعی کنید در این شبکه ها برای خود پروفایل بسازید و رزومه و نمونه کارهای خود را در آنجا قرار دهید. حضور در شبکه های اجتماعی ابزاری بسیار کم هزینه برای برندینگ و تبلیغات است.


8.یک سایت شخصی برای خود بسازید.

سایت شخصی مهم ترین ابزار برای معرفی خود به کاربران است. سایت شخصی رزومه آنلاین شما است. هر چقدر وب سایت شخصی شما از لحاظ دیزاین و تجربه کاربری مناسبتر باشد کار شما از نظر کاربران قویتر به نظر می رسد و کاربران شما را شخصی حرفه ای می دانند و احتمال اینکه سفارش سایت خود را به شما بسپارند خیلی زیاد است.


9.کار تیمی انجام دهید.

یکی از ویژگی های مهم یک برنامه نویس وب موفق قابلیت کار تیمی هست. مخصوصا اگر تمایل داشته باشید در شرکتی به صورت ثابت ، پاره وقت یا دور کاری حضور داشته باشید باید دارای این ویژگی باشید چون در شرکت معمولا افراد زیادی بر روی یک پروژه کار می کنند. برای افزایش این قابلیت ، می توانید در پروژه های اوپن سورس که با جستجو در اینترنت می توانید آن ها را پیدا کنید شرکت نمایید و سعی کنید با توسعه دهندگان آن پروژه ها هماهنگ باشید. یا اینکه می توانید یک پروژه به صورت فرضی تعریف نمایید و با دوستان خود به صورت تیمی آن را انجام دهید.

اکثر شرکت ها معمولا مدیریت پروژه خود را با استفاده از ابزارهای رایجی مثل Git و یا Subversion انجام می دهند. شما می توانید با جستجو در اینترنت مستندات کار با این نرم افزارها را مطالعه نمایید.


10.به اندازه کافی مصمم و سخت کوش هستید ؟

برنامه نویسان معمولا در مسیر کاری خود (مخصوصا شروع برنامه نویسی) دچار مشکلات و چالش هایی می شوند. اگر با خطا یا مشکلی در کد برخورد کردید و برای آن هیچ راه حلی ندارید به هیچ وجه از اینکه نمی توانید راه حل را بیابید جا نزنید و یا آن قسمت از کار خود را حذف نکنید، مسر باشید تا بتوانید راه حل خوبی برای این مشکل بیابید. این کار شاید از شما زمان زیادی بگیرد ولی این موضوع باعث می شود چیزهای بیشتری یاد بگیرید و تجربه شما را بسیار بالا می برد و در پروژه های آینده این ویژگی و دانسته ها بسیار به شما کمک خواهد کرد.


11.آنچه که می دانید مهم نیست !

"من زبان های برنامه نویسی زیادی رو میدونم بنابراین موفق تر هستم ! "

به نظر شما این جمله چقدر میتونه درست باشه ؟ موفقیت این نیست که شما چقدر میدونید، موفقیت این است که با چیزهایی که می دانید چه کارهایی انجام دادید بنابراین خودتان رو فریب ندهید !


12.آپدیت باشید

تمام متخصصین در رشته های مختلف در حال یادگیری هستند تا دانش و مجموعه مهارت های خود را همیشه بهبود ببخشند بنابراین شما هم برای اینکه در توسعه و طراحی وب موفق باشید باید دائما در حال یادگیری باشید. به طور مثال اگر چند سال قبل HTML4 رو یاد گرفتید باید حتما نسخه یا ورژن جدید آن را یاد بگیرید.

هیچ اهمیتی ندارد که شما چه سطحی از مهارت یا تجربه رو دارید در هر حالی باید در برنامه روزانه خود مطالعه و تحقیق داشته باشید.


13.تجربه

شما کدام یک از گزینه های زیر را انتخاب می کنید ؟

 • متخصص کسب و کار 35 ساله ای که فقط مدرک MBA و دیگر مدارک مربوط به کسب و کار و کارآفرینی رو دریافت کرده است.
 • متخصص کسب و کار 25 ساله ای که تحصیلات آکادمیک ندارد و هیچ یک از مدارک مرتبط با کسب و کار رو دریافت نکرده است ولی در راه اندازی 3 کسب و کار چندین میلیون دلاری تجربه دارد.

تجربه همیشه بر تئوری برتری دارد. هیچ وقت نگویید من می توانم این کار را انجام دهم، هر برنامه نویس معمولی هم می تواند این جمله را بگوید. این مساله که شما چه توانایی دارید هیچ ارزشی ندارد باید نشان دهید که چه کارهایی را تا به حال انجام داده اید.


14.قیمت

قیمت گذاری روی پروژه های خودتان یکی از مهم ترین عوامل در موفقیت شما به حساب می آید. ترجیح می دهید در سال 5 میلیون تومن درآمد داشته باشید یا40 میلیون تومن ؟ ترجیح می دهید پروژه وب سایتی را با قیمت 500 هزار تومن انجام دهید یا 5 میلیون تومن یا بیشتر ؟ اگر به شما یک محصول ارایه بدهند که قیمت یکی 5 هزار تومن و قیمت دیگری 50 هزار تومن باشد آیا به ذهن شما این خطور نمی کند که احتمالا مشکلی در محصول 5 هزار تومنی وجود دارد ؟ موضوع قیمت گذاری در موفقیت مالی شما بسیار تاثیر گذار است. در شروع کار شما بیشتر تمرکزتان روی این است که برای خود رزومه جمع آوری کنید بنابراین ممکن است کارهایی را به صورت رایگان یا با قیمتی پایین تر انجام دهید ولی هر چه که به تعداد کارها و نمونه کارها و تجربه شما اضافه می شود روی فرآیند قیمت گذاری سرویس های خودتان بازنگری کنید و به هیچ وجه از آن کوتاه نیایید. سعی کنید همیشه به جای اینکه قیمت پایین تری بر روی سرویس های خود قرار دهید کیفیت پروژه ها و سرویس های خود را بالاتر ببرید.


15.بهبود عملکرد

کار کردن با تمرکز بالا در 1.5 ساعت بدون هیچ گونه حواس پرتی بهتر است از 4 ساعت کار کردن که در بین آن به کارهایی از قبیل چک کردن اینستاگرام یا تلگرام، دیدن تلویزیون، خوردن غذا و ... می پردازیم. خیلی از افراد در زمینه های مختلف کل روز را به کار تخصصی خود مشغول هستند ولی عملکرد آن ها بسیار پایین است. پایین بودن عملکرد به این معنا است که کارهایی که که باید به طور مثال در 1 روز به اتمام برسد در چند روز تکمیل می شود. اگر قدرت عملکرد خود را افزایش دهید می توانید حتی کارهای 1 هفته را در یک روز انجام دهید!


16.مهارت ها

خود را به یادگیری یک تخصص محدود نکنید! برای اینکه شانس موفق شدن خود را بالاتر ببرید بسیار مهم است که مهارت هایی مثل اصول بازاریابی ، فنون مذاکره ، مهارت های اجتماعی و ارتباطی و مدیریتی را یاد بگیرید. اگر یک نگاه به متخصصین موفق حوزه های مختلف مخصوصا IT و وب بیندازید متوجه خواهید شد که آن ها علیرغم تخصص اصلی خود مهارت های جانبی نیز داشته اند که این مهارت ها باعث موفقیت بیشتر آن ها در تجارتشان شده است.


17.تعامل با دیگران به صورت آنلاین

به انجمن های برنامه نویسی در اینترنت بپیوندید و هر گونه سوالی دارید با دیگران به اشتراک بزارید. به طور مثال می توانید در سایت های تخصصی مثل StackOverflow مشکلات خود را رفع کنید.


18. به همایش ها ، سمینار ها و گردهمایی ها بروید

حتی اگر شما شخصی کاملا درون گرا هستید و علاقه ای به شرکت در اجتماعات و همایش ها ندارید، باید این واقعیت را درک کنید که گاهی اوقات برای اشتراک توانایی های خود با سایر افراد و همچنین کسب مهارت ها و تجارب جدید و ارتباط با سایر افراد در حوزه تخصص خودتان نیاز به شرکت در همایش ها و سمینار ها دارید. البته منظور فقط شرکت در همایش ها و سمینارهای مربوط به تخصص اصلی خودتان نیست بلکه همانطور که توضیح دادم باید در سمینار ها و همایش های مربوط به کسب و کار و موفقیت نیز شرکت کنید.


19.شخصیت های متفاوت داشته باشید !

شما باید هم به عنوان یک بازدید کننده سایت فکر کنید هم یک صاحب کسب و کار(وب سایت). در واقع این مبحث همان تجربه کاربری و رابط کاربری (UX/UI) است و به این موضوع می پردازد که شما باید سایت خود را طوری بهینه سازی کنید که کاربر بهترین تجربه را در استفاده از وب سایت شما داشته باشد. همچنین واسط کاربری باید به گونه ای طراحی شود که با کمترین پیچیدگی آن چیزی که کاربر می خواهد را در دسترس او قرار دهد. بهبود تجربه کاربری و رابط کاربری وب سایت باید جز برنامه های روزانه شما باشد.

به عنوان یک بازدید کننده سایت باید به سوالاتی مانند زیر پاسخ دهید :

 • آیا این سایت نیازهای مرا پاسخ می دهد ؟
 • آیا می توانم به این کسب و کار اعتماد کنم ؟
 • آیا اجزای سایت درست پیاده سازی شده است ؟
 • آیا می توانم به راحتی به بخش های مختلف دسترسی داشته باشم ؟
 • ...


به عنوان یک صاحب کسب و کار باید به سوالاتی مانند زیر پاسخ دهید :

 • آیا وب سایت من به پرسش های بازدید کنندگان سایت پاسخ می دهد ؟
 • چطور می توانم به پرسش های آن ها پاسخ بدهم ؟
 • چه کاری می توانم در سایت انجام دهم تا کاربر را متقاعد کنم کاری را انجام دهد که من تمایل دارم او انجام دهد ؟
 • ...


20. از رویای خود دست بر ندارید

افراد موفق معمولا زیاد شکست می خورند ولی یک خصوصیت مهم که آن ها دارند این است که هرگز از رویای خود دست بر نمی دارند و همیشه به دنبال روش های بهتر برای انجام کارها هستند.

گاهی اوقات تنها عاملی که باعث می شود شما موفق بشوید یا شکست بخورید این است که چقدر تمایل دارید خواسته های خودتان را پیگیری و دنبال کنید. هرگز از رویا ، آرمان و اهداف خود دور نشوید.


نتیجه گیری

هرگز فکر نکنید که شما نمی توانید در کاری موفق بشوید. اگر شکست خوردید هیچ وقت مایوس نشوید. با تلاش و پشتکار و دست بر نداشتن از اهداف و رویاهای خود می توانید در هر زمینه ای موفق باشید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید و تاثیر گذار باشد. اگر میخواهید شما هم یک توسعه دهنده وب موفق باشید این موارد را حتما اجرا کنید و مطمئن باشید با رعایت این موارد موفقیت در انتظار شما است.

لطفا ایده های خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دوستانی که این مقاله را مطالعه کرده اند، از دوره های آموزشی زیر نیز استقبال کرده اند:

دوستانی که این مقاله را مطالعه کرده اند، از مقالات زیر نیز استقبال کرده اند:

نظرات

به این مقاله امتیاز دهید

۱۱ نفر (امتیاز مقاله ۴.۵)