11 روش ساده برای رهبری ذهن

11 روش ساده برای رهبری ذهن
چکیده مقاله : انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ ۰ نظر ۳,۲۷۰ بازدید

در این مقاله به 11 روش ساده پرداخته می شود که توسط آن ها می توانید ذهن خود را به خوبی رهبری و مدیریت کنید و در زندگی خود بسیار موفق باشید.

متمرکز و پایدار فکر کنید

تمرکز همیشه عجایب شگفت انگیزی می آفریند. قطرات آب با تمرکز خود سنگ را سوراخ می کنند. بکوشید متمرکز فکر کنید. به افکاری که ضروری نیستند و یا اصلا اهمیت فکر کردن ندارند، توجه نشان ندهید. چند فکر و مورد مهم را در ذهن بپرورانید. اولویت بندی را این جا هم می توانید رعایت کنید. یعنی اول به مهم ترین مورد فکر کنید، بعد دوم، سوم و بقیه. بر روی افکار ارادی که سرنوشت شما را رقم می زنند متمرکز شوید. بر روی تجسم خلاق، ابتکار، پیشرفت کاری، ثروت یا چیزهای مهم دیگری که ارزش های شما هستند، متمرکز شوید. تمرکز یکی از قوانین انکار ناپذیر قدرت در جهان است.


مثبت فکر کنید

دروازه فکر که باز می شود افکار می خواهند با هجوم خاصی راه خود را به سرزمین ذهن شما باز کنند. در این میان افکار مثبت و منفی و البته بیشتر منفی در سرزمین ذهن تان جا خوش می کنند، این شما هستید که می توانید فیلتر کنید، خواهش می کنم افکار منفی را به سرزمین سحر آمیز ذهن خود راه ندهید. افکار منفی عین جادوگران شیطان صفت سعی در تصرف تخت پادشاهی ذهن شما دارند. این نوع افکار آن قدر قدرتمند هستند که افکار مثبت شما را هم به منفی تبدیل می کنند. البته تغییر افکاری که سال ها در ذهن شما، رفت و آمد می کردند مشکل است اما این حق شماست که هر کسی را که دوست دارید به ملک موروثی خود راه دهید پس چه چیزی بهتر از افکار مثبت.


خلاق فکر کنید

فکر سازنده، فکر مشکل گشا، فکر مبتکر، این ها چیزهایی است که باید رعایت کنید. باور کنید امکان پذیر است، هر کسی می تواند خلاق فکر کند یعنی طوری فکر کند که انگار می خواهد چیز جدیدی بسازد. به جای تکرار و عادی بودن با کمی این طرف و آن طرف کردن و تغییر مثبت دادن می شود افکار خلاق تولید کرد. کارخانه دست شماست، می توانید تولیدات این کارخانه را به جدیدترین محصولات تبدیل کنید. بگذارید ذهن شما با خلاق بودن هم ، شرطی شود و خود اتوماتیک وار این کار را انجام دهد. شما فقط نظارت کنید و هر از چند گاهی از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید. در کل به افکار سنجیده که دانش ایجاد می کنند، توجه کنید. خلاقیت راه این افکار را باز نگه می دارد. از افکار ارادی استفاده کرده و سعی کنید تمام فاکتورها را در مورد افکار ارادی رعایت کنید زیرا همین افکار ارادی، در ضمیر ناخودآگاه و در زندگی شما ایجاد روحیه می کنند. همین افکار ارادی هستند که بعد ها به صورت افکار غیر ارادی و تثبیت شده در ذهن به قدرت خواهند نشست.


جهانی فکر کنید

این اصل را به این دلیل از اصل دوم جدا کردم که اهمیت جهانی بودن و همگانی فکر کردن را متذکر شوم. دارم فکر می کنم اگر در هر فکری که از ذهن شما متبادر می شود جهانی هم جا داشته باشد چه فکر بکری می شود و چه جهان بکری. جایی برای همه جهان و جهانیان در فکر خود باز کنید، البته نه برای تصرف جهان، بلکه برای همراه بودن با جهان. آن وقت همه افکار شما به درد همه جهان می خورد که در نهایت شما هم جزیی از این جهان هستید.

دنیای شما زیباتر می شود چون شما تنها نیستید همه دنیا با شماست، هر جا که می روید و حضور دارید. شما چیزهایی ماندگار خلق می کنید و جاودانه خواهید شد. هر جامعه ای که مردمانش جهانی فکر می کنند صد در صد، حاصلش را برداشت می کنند.صلح، دوستی و جهانی بهتر، حاصل این نوع تفکر خواهد بود.


با برنامه و هدفمند فکر کنید

یک برنامه ریزی دقیق کوتاه مدت و درازمدت مثل 6 ماهه (کوتاه مدت) و 5 ساله (دراز مدت) ترتیب دهید. مسلما این برنامه در ذهن و افکار شما حک می شود. این طوری فکر شما طبق برنامه پیش می رود که نظم و اولویت ها هم در آن جای گرفته اند. کاری به زمان نداشته باشید. از زندگی لذت ببرید و اجازه بدهید تا اهداف و ذهن شما بقیه کارهای لازم را انجام دهند. به گذشته فکر نکنید حتی خاطرات خوب. شما باید به دنبال لحظات خوب باشید، تکیه کردن به گذشته حاصلی نخواهد داشت شما هر چه لازم بود از گذشته یاد گرفته اید. اجازه ندهید ذهن، شما را به آینده نا معلوم ببرد که ساعت ها در آن غرق می شوید. وقتی به کمک اهداف خود در دنیای قشنگ آرزوها و تجسم خلاق سفر کردید آرام باشید و از اکنون خود لذت ببرید.


با جزییات فکر کنید

البته در مورد تجسم خلاق و فکر کردن به اهداف نیز این مورد بسیار تاکید شده اما در مورد هر فکر خود می توانید با جزییات بیشتری فکر کنید. جزییات، راه های بسته زندگی شما را باز می کنند البته فکر به جزییات، هم از شما انرژی می گیرد و هم اگر مواظب نباشید شما را مشغول می کند. بیشتر منظور این است که وقتی به کلیت فکر می کنید حتما به جزییات هم فکر کنید، این کار در سرعت رسیدن به زندگی ایده آل به شما کمک می کند. مردم معمولا کلی فکر می کنند و برای جزییات به خود زحمت نمی دهند.


عملی فکر کنید

این اصل یکی از اصول بسیار مهم در فکر کردن صحیح و نتیجه بخش است. فکر شما می تواند با چاشنی عمل همراه باشد یعنی فکر خام خود را با عملی کردن و به انجام رساندن آن پرورش دهید. مسلما فکر مثبت با عمل، خوشایند تر خواهد بود. اگر به فکر خود جامه عمل بپوشانید فکر خود را از حالت خامی به دنیای واقعیت تبدیل خواهید کرد.


شاد و مشتاقانه فکر کنید

وقتی فکر می کنید شور و شوق داشته باشید. شور و شوق یعنی شادی رسیدن به موفقیت قبل از به هدف رسیدن. شور و شوق، افکار خوش و شاد برای شما می آفریند. دنیای فکری که شاد باشد دنیای واقعی خوشبختی را به ارمغان می آورد. فکری که با شادی عجین باشد هیچ وقت فراموش نخواهد شد و بدون راه حل نخواهد ماند. استرس، نگرانی و اضطراب نباید در افکار شما جایی داشته باشند، این ها نوعی عادت فکری هستند.


ساده فکر کنید

نبوغ در سادگی است این جمله را همین الان 100 بار تکرار کنید و هر روز به خود یادآوری کنید. دنبال افکار پیچیده برای حل کردن، خلق کردن و هزاران استفاده دیگر از فکر نباشید. ساده و روان، اما آزاد فکر کنید. با پیچیده کردن افکار خود نه تنها انسان بزرگی نخواهید بود بلکه مشغول تر و نگران تر می شوید و ذهن شما به پیچیده کردن عادت می کند و آن وقت ساده ترین مسایل زندگی را هم نمی توانید حل کنید، چون می خواهید با سخت ترین و عجیب ترین روش ها همه چیز انجام شود. همیشه بهترین راه ساده ترین راه است.


سالم فکر کنید

سالم فکر کردن یعنی متعصبانه فکر نکردن، یعنی ایجاد باورهای درست در ضمیر ناخودآگاه، یعنی واقعی بودن در مورد زندگی. فکری را که سال ها توسط یک باور غلط در ذهن شما ایجاد شده، پیدا کنید. سالم فکر کردن یعنی آزاد فکر کردن. به هر چیز به جنبه سلامت بودنش فکر کنید. باورهای خود را بازنگری کنید، مطالعه کنید، مشاوره کنید، آدم های موفق را از یاد نبرید. باورهای درست آن ها باعث موفقیت شده است. همیشه به دنبال حقیقت باشید، خودتان را گول نزنید و بهترین عادت را در ضمیر ناخودآگاه خود ثبت کنید. این کار شدنی است به عادت های فکری خود دقت کرده و عادت های فکری سازنده را جایگزین هر عادت دیگری کنید. این جاست که روی افکار نیمه ارادی و غیر ارادی خود مسلط می شوید.


انعطاف پذیر فکر کنید

و سرانجام ضربه نهایی. همیشه در افکار خود آماده تغییر باشید، قبول کنید هر انسانی گاهی اشتباه فکر می کند. اگر مطمئن شدید فکرتان اشتباه است، بلافاصله فکری صحیح جایگزین کنید، شاید همان فکر راه خوشبختی شما باشد.

انعطاف پذیری، فاکتور تعیین کننده ای است.


نتیجه گیری

گاهی پیش می آید که انسان جایی که نباید، به فکر فرو می رود در نتیجه ذهن کارایی خود را از دست می دهد مانند شلوغی، زمان درس خواندن، موقع ورزش کردن و ... با سکوت محیطی و سکوت درونی بهترین امکان برای فکر کردن به وجود می آید.

ذهن و افکارتان را با رعایت این موارد به بهشت تبدیل کنید:

1.احساسی فکر نکنید و در مورد زندگی منطقی باشید.

2.خود را با هیچ کس مقایسه نکنید شما در دنیا بی نظیر هستید.

3.در مورد دیگران و خود قضاوت نکنید.

4. جایی که در ذهن برای سوال شما جوابی نداردذهن را متوقف کنید و همه چیز را به خدا بسپارید و به خدا فکر کنید که در فکر شما منتظر شماست. او ذهن شما را به کمال می برد.

موضوعات: رهبری ذهن فکر

دوستانی که این مقاله را مطالعه کرده اند، از دوره های آموزشی زیر نیز استقبال کرده اند:

دوستانی که این مقاله را مطالعه کرده اند، از مقالات زیر نیز استقبال کرده اند:

نظرات

به این مقاله امتیاز دهید

۰ نفر (امتیاز مقاله ۰)