۷ عبارت مخرب که باید از به کار بردن شان در محیط کار پرهیز کنید

۷ عبارت مخرب که باید از به کار بردن شان در محیط کار پرهیز کنید
چکیده مقاله : انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۰۹ ۰ نظر ۱,۱۹۲ بازدید

در این مقاله عباراتی که برای موفقیت باید از به کار بردنشان پرهیز کنیم را بررسی می‌کنیم.

ما برای اینکه در محیط کار خود حرفه ای به نظر بیاییم تلاش زیادی می‌کنیم؛ ولی همیشه برای این امر تفکر زیادی انجام نمی دهیم.

آنچه شما می‌گویید و نحوه بیان آن به همکاران شما نشان می دهد که شما چه میزان برای انجام آن کار جدی هستید.

در اینجا تعدادی عبارت که در اکثر مکان های کاری و اداری می توانید بشنوید را بررسی می‌کنیم.

صرف نظر از قصد گوینده این عبارات؛ پیام واقعی ای که برای دیگران می فرستند بی تجربگی یا بی تعهدی خود است( تاثیر غیر ارادی که بر دیگران می گذارد).

1- "تقصیر من نیست."

هرجوری که فکر کنید این جمله خجالت آور سوال برانگیز است.

در مورد هر مسئله ای که این عبارات را به کار می برید؛ اگر هم حق با شما باشد؛ روی دیگران تاثیر بدی می گذارد. به جای سرزنش کردن، مسئولیت و مالکیت عواقب کاری که بر عهده گرفتید را بپذیرید وقتی چیزی برخلاف پیش بینی شما پیش رفت ، تمرکز خود را روی حل مشکل و جلوگیری از پیش آمدن مجدد آن بگذارید . اشتباه کردن بخشی از یادگیری است ولی با بهانه تراشی و سرزنش کردن دیگران شغل و حرفه ی خود را از بین می برید.

2- "نمی تونم."

وقتی کلمه ی نمی تونم را ادا می کنید، کمبود اعتماد به نفس و عدم اشتیاق خود را نشان می دهید. به جای این عبارت می توانید یکی از این موارد را به کار ببرید: "این برای من یک چالش جدید است و من مشتاقم که خودم رو به چالش به چالش بکشم." یا "اگر به مشکلی بر خوردم میتونم ازت کمک بگیرم؟" یا "چرا که نه، خیلی دوست دارم که یاد بگیرم چجوری انجامش بدم."

3- "اشتیاقی برای این کار ندارم."

اگر بگویید که مشتاق نیستید، یعنی عملاً در حال از دست دادن یک چالش جدید هستید و الویت های شخصی خود را بر منافع سازمان یا تیمی که در آن فعالیت می کنید ارجعیت بخشیده اید. اگر شما به دنبال پیشرفت هستید، باید خودتان را به انجام کار هایی که برایتان اشتیاقی ندارد عادت بدهید.

4- "چه سودی برای من داره؟"

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که فقط به فکر خود و منافع خود هستید باید این نکته را بدانید که بیشتر سازمان ها و شرکت ها صبر و تحمل کمی برای کسانی که از کار های تیمی فراری هستند به خرج نمی دهند. برای موفقیت، بیشتر از ما، به جای من استفاده کنید.

5-"نمیتونم با اون کار کنم"

انتخاب کسانی که میخواهید یا نمی خواهید با آن ها کار کنید نه تنها شما را غیر حرفه ای نشان می دهد بلکه شما به عنوان فردی نا بالغ شناخته خواهید شد. با تضاد ها کنار بیایید و در زمان نیاز اختلاف ها را کنار بگذارید و اگر فردی به طور عمومی و بسیار نامناسب به شما توهین کرد (مثل آزار و اذیت جنسی یا تهدید) از راه های قانونی و مناسب کار او را گزارش دهید.

6- "من خسته شدم."

این مخرب ترین و بدترین جمله ی ممکن است.

وقتی اطرافیان شما این عبارت (که نشان میدهد کار شما برایتان خسته کننده یا کسل کننده است) را می شنوند، چه فکر و برداشتی می کنند؟ شما باید شغل و حرفه ی خود را با عشق و اشتیاق انجام دهید. اگر به چالش بیشتری نیاز دارید فعالیت یا کار جدیدی را امتحان کنید.

7-"تلاشم رو می کنم."

تلاش کردن به معنای انجام کاری نیست. ممکن است شما تلاش کنید اما موفق نشوید، یا احتمال آن وجود دارد که تمام تلاش خود را نکنید. اگر با عزمی راسخ تمام تلاشتان را به کار بگیرید حتما به هدفتان خواهید رسید. پس به جای جمله ی "تلاشم رو میکنم" با اعتماد به نفس کامل بگویید: "بزارش به عهده ی من."


سخن پایانی...

بهترین راه برای این که در محیط کار با تجربه تر و حرفه ای باشید این است که به تک تک لغاتی که به کار می برید دقت کنید و از خود بپرسید که "آیا تونستم منظور اصلی (واقعی) خودم را درست بیان کنم؟." با کلماتی که به کار می برید خودتان را به بهترین شکل ممکن نشان دهید و به خودتان اعتماد داشته باشید؛ و به زودی احترامی که انتظارش را دارید، به دست می آورید.


منبع: www.inc.com

دوستانی که این مقاله را مطالعه کرده اند، از دوره های آموزشی زیر نیز استقبال کرده اند:

دوستانی که این مقاله را مطالعه کرده اند، از مقالات زیر نیز استقبال کرده اند:

نظرات

به این مقاله امتیاز دهید

۷ نفر (امتیاز مقاله ۵)