چرا از ریاضی متنفریم؟

چرا از ریاضی متنفریم؟
چکیده مقاله : انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ ۰ نظر ۲,۵۶۹ بازدید

هدف از این مقاله اینه که والدین چطور باید به آموزش ریاضی بچه هاشون توجه کنن و چطور استعداد های فرزندانشون رو پرورش بدن. اینکه والدین بتونن به کودکشون کمک کنن و درکشون کنن خیلی مهمه. همچنین یک معلم چطور باید با دانش آموز برخورد کنه و چطور کودک رو به خودباوری برسونه مهمه. که همه این موارد در این مقاله ذکرشده.

سلام، سلامی به گرمی آغوش گرم و پر مهر پدر و مادرامون. الهی که هر جاهستن سایه اشون بالا سر بچه هاشون باشه و نبضشون درست و دقیق بزنه.

درست متوجه شدید امروز روی صحبتم با پدرو مادراست و یا حتی معلم های عزیز علی الخصوص معلم های ریاضی. شده خیلی از والدین به من مراجعه میکنن و ادعا دارن چون خودشون نتونستن تو درس ریاضی موفق بشن و همین باعث شده که احساس ضعف تو این درس داشتن و دارن که نتیجش هم موفق نشدن در تمام مراحل زندگیشونه پس بچه اشون حتما و هر جوری که هست باید ریاضی رو خوب یاد بگیره و تو اون رشته ادامه تحصیل بده باید حتما بشه مهندس یا پزشک، خب پس برای اینکه بخواد مهندس یا پزشک بشه لازمش اینه که باید ریاضیش خوب باشه....


بابا و مامان عزیز استوپ(stop)

یه لحظه به خودتون بیاید که دارید ناخواسته چیکار میکنید؟ دارید با سرنوشت یه بچه بازی میکنید. هیچ بچه ای با زور و فشار فرد موفقی نشده. من کاملا درکتون میکنم میدونم که یادگیری ریاضی خیلی حیاتیه ویا حتی یه هنرمند موفق، یه وکیل موفق یا یه کاسب موفق باید و باید ریاضیش خوب باشه پس اجازه بدید کاملا براتون شرح بدم شاید راحت تر بتونین به فرزندانتون کمک کنید و در موفقیتشون سهیم باشید.

ما هفت نوع استعداد داریم که یکی از اون هفت نوع استعداد، استعداد یادگیری ریاضی، درک و تجزیه وتحلیل و منطقشه و دیگه اینکه افرادی که راست مغز هستن مغز اونها شامل این بعد از استعداد نمیشه و یادگیری و درک این درس مهم براشون سخته ولی میتونن با فعالیتهای همچون سرکوب نکردن، تمرین و ممارست، تشویق، بالابردن عزت نفس و غیره راحت تر با این درس کنار بیان و بتونن در آرامش کامل بدون هیچ فشار و تحمیلی این درس رو یاد بگیرن و بتونن با خلاقیت تو رشته مورد علاقه خودشون به کارش بگیرن.

معلم های عزیز و پدر و مادرهای عزیز هیچ کودکی با فشار و زور و تنبیه و تهدید فرد موفقی نمیشه بلکه کلا نسبت به درس و مدرسه واکنش نشون میده و فاصله میگیره. بارها و بارها شاهد این بودم که معلمین و والدین تو درس ریاضی نه تنبیه بلکه سرزنش کردن، و عزت نفس و اعتماد بنفس کودک رو آوردن پایین. مگه فقط، تو مدرسه کودک باید درس ریاضی رو اینقد با زور و فشار یاد بگیره؟ یعنی درس دیگه ای مهم نیس؟ تجربه بهم ثابت کرده هروقت کودک رو رها بزارید و همه تلاشتون رو برای ساختن کلاس ریاضی شاد و خلاق جدای از کلاس سرد و خشک و بی روحهمیشگی بسازید خواه نا خواه کودک به این درس علاقمند میشه و سعی میکنه خودشون رو با شرایط جدید وفق بده و با شیوه خودش با این درس ارتباط برقرار کنه. نکته دیگه ای که باید بگم اینه که کودکان با درسهایی مثل علوم و ورزش و فارسی و جغرافی و غیره شاید اینقد مشکل نداشته باشن و واکنش نشون ندن درس ریاضی چون مجبورن از نیمکره چپ مغزشون کمک بگیرن اونوقته که کودک هرگونه مشکل روحی و جسمی و یا حتی مشکل خونوادگی هم داشته باشه در این درس با مقاومت کردن در یادگیری خودشو نشون میده مخصوصا کودکانی که درون گرا هستند و مشکلاتشون رو براحتی بروز نمیدن در این درس کاملا عملکرد اونها مشخص میشه. پس چه بهتره که تا حد امکان به کودک نزدیک بشیمو درکش کنیم و شرایط رو براش بهتر از قبل بسازیم.


معلم عزیز

وقتی کودک از محیط خونه به مدرسه پناه میبره انتظار داره دور از جمع خونواده لااقل معلمش درکش کنه و سرزنش نشنوه وقتی معلمش هم باورش نداره و میگه تو نمیتونی فرد موفقی بشی کلا خودشو میبازه. لطفا کودکان رو دست کم نگیرید و عزت نفسشون رو پایین نیارید چون شما ناخواسته رو سرنوشتشون تاثیر میزارید. کودکان اصلا قابل پیش بینی نیستن و برای نابغه شدن اصلا نیازی به نبوغ نیست و اینکه هیچ بچه ای بی استعداد، خنگ و تنبلنیست همه بچه ها در حد درک و توانشون میتونن یاد بگیرن مگر اینکه ناتوان مغزی باشن حتی کودکی که معلول جسمی هم هست با آموزش درست میتونه خوب یاد بگیره و موفق بشه که نمونش در رشته های ورزشی و هنری از این قبیل کودکان زیاد دیده ایم. بازم میگم قدرت کودکان رو دست کم نگیرید خیلی از کودکان در درس ریاضی اگه نتونن با معلمشون ارتباط خوبی برقرار کنن و معلم نتونه روشون تاثیر مثبت بزاره امکان نداره با تمام تواناییشون بتونن اون درس رو عالی یاد بگیرن.

من یادمه تو کلاس پنجمم معلم کلاسم شاگردای معدل 19 به بالا رو گلچین میکرد و در کلاس خودش قرار میداد. این معلم سیاست تدریسش خشونت و تنبیه های وحشتناکی بود که شاید من تا اون موقع هیچ وقت از پدر ومادرمم تنبیه بدنی نشدم اونجا بخاطر یه نیم نمره یا 25/0 کمتر در هر درسی تنبیه بدنی بدی میشدیم و در پایان سال معدل کل کلاس پنجمم از معدل کل مقطع دکترام کمتر شده بود و حتی من انگیزه ای برای درس خوندن نداشتم و از هرچی ریاضی بدم میومد. تا اینکه در کلاس سوم راهنمایی یه معلم دیگه ای که واقعا خدا خیرش بده شد نقطعه عطف زندگی من یا شاید بهتر بگم نقطعه عطف ریاضی من که باعث بشه من الان در خدمت شما باشم و در خدمت بچه های شهرم باشم چون خودمو مدیون اون معلم میدونم وشاید باورتون نشه خیلی از دوستان کلاس پنجمم یا آدمهای موفقی نشدن یا برای ادامه تحصیل ایران نموندن.

پس معلم های عزیزم بهوش باشید سعی کنید طوری تاثیر بگذارید که دعای خیر دانش آموزاتون پشت سرتون باشه. اجازه بدید داستان دیگه ای رو براتون تعریف کنم. داستان کودکی که معلمش زمانی بهش گفت تو هیچ وقت آدم موفقی نمیشی و همکلاسیهاش بخاطر دست و پاهای بزرگ مسخره اش میکردند او از بیش فعالی رنج میبرد و سالهای زیادی داروهای مختلفی رو استفاده میکرد. جدا شدن والدینش وضعیتش رو بدتر کرده بود ولی اون چیزی رو پیدا کرد که زندگیش رو تغییر داد: شنا کردن. بله دوستان عزیزم اون تونست در آب خودش رو ثابت کنه و در سال 2000 در المپیک شرکت کنه و در سن 15 سالگی نخستین رکورد جهانیش رو بشکونه واکنون 37 رکورد جهانی دارهاین کودک کسی نیس جز مایکل فلپس که 23 بار قهرمان المپیک شناست. پس هیچ وقت به هیچ کسی نخندید و تواناییش رو دست کم نگیرید چون شاید اون تو درس ناتوان باشه ولی تو زمینه دیگه ای استعداد و توانایی بسیاری داشته باشه و بدرخشه.


والدین عزیز

هر زمان که امتحانات فرزندان شما شروع میشه برای شما مهمه که اونها بتونن به خوبی از عهده امتحاناتشون بربیان. اما در نظر داشته باشید که در بین این دانش آموزان یک هنرمند وجود داره که نیازی به دونستن خیلی جدی ریاضیات نداره. یک کارآفرین وجود داره که نیازی به درک عمیق تاریخ یا ادبیات انگلیسی نداره. یک موزیسین وجود داره که کسب نمرات بالای شیمی براش اهمیتی نداره. یک ورزشکار وجود داره که آمادگی بدنی و فیزیکی براش بیش از درک فیزیک اهمیت داره. اگه فرزندتون نمرات بالایی کسب کرد عالیه در غیر این صورت لطفا اعتماد بنفس و شخصیتش رو ازش نگیرید! بهشون بگید مشکلی نیس اون فقط نمره ی یه امتحان بود. به اونها بگید فارغ از هر نمره ای شما اونها رو دوس دارید و اونها رو قضاوت نمیکنید. لطفا این کارو انجام بدید تا ببینید فرزندتون چطور جهان رو فتح خواهد کرد. یک امتحان یا نمره پایین نباید آرزوها، اعتماد بنفس و استعداد اونها رو فدا کنه. لطفا فکر نکنید که دکترها و مهندسین تنها انسانهای خوشحال و خوشبخت و پولدار روی زمین هستند. در این جهان ما فقط به مهندس و پزشک نیاز نداریم. پس لطفا کودکتون رو رها نکنید و نزارید فک کنن شما فقط و فقط بخاطر نمره و خوب بودن درسشون دوسشون دارید. قدر کودکانتون رو بدونید و نگذارید اونها تاوان عدم موفقیت مارو جور دیگه ای بدن. با باور داشتن کودکتون و از بین نبردن عزت نفسشون بزرگ ترین لطف رو در حقشون کردید و هیچ وقت هم درباره مشکلات زندگیتون باهاشون درد و دل نکنید چون شما نمیدونید ناخواسته به کودک تجاوز فکری کردید که اثرات منفیش ده برابر بالاتر از تجاوز جنسیه. پس پدر و مادر عزیزم بهوش باشید.

امیدوارم تکتک ما آدمها به کودکان اطرافمون توجه کنیم و سهم هر چند کوچیکی تو سرنوشتشون داشته باشیم. به امید داشتن کودکانی شاد نه پرخاشگر و نه افسرده در آینده ای نزدیک در هر گوشه و کنار این جهان هستی. یادمون باشه نزاریم کودکی بشه کودک کار.


نتیجه گیری

در قبال مسئولیتی که نسبت به بچه ها داریم چه در نقش پدر یا مادر و چه در نقش معلم محتاط و دقیق باشیم نه وسواس. بهتر و بیشتر از قبل درکشون کنیم و توانایی ها و استعدادهاشون رو شناسایی کنیم و تمام سعی و تلاش برای شکوفایی اونها بکنیم تا فرزندانی شاد و بدون تنش در کنارمون داشته باشیم.

شاد و سرزنده و موفق باشید.

موضوعات: ریاضی

دوستانی که این مقاله را مطالعه کرده اند، از دوره های آموزشی زیر نیز استقبال کرده اند:

دوستانی که این مقاله را مطالعه کرده اند، از مقالات زیر نیز استقبال کرده اند:

نظرات

به این مقاله امتیاز دهید

۳ نفر (امتیاز مقاله ۳.۷)