مدیریت مالی در خانواده

مدیریت مالی در خانواده
چکیده مقاله : انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۰ نظر ۲,۷۲۵ بازدید

مشکلات مالی یکی از اساسی ترین مواردیست که براحتی می تواند زندگی یک خانواده خوب را مختل کرده وحتی از بین ببرد.

مشکلات همیشگی مالی در روح و روان تک تک افراد خانواده بخصوص فرزندان تاثیر منفی دراز مدت خواهد گذاشت. بنابراین اگرخواندن این مقاله را در دستور کار دارید می توانید تا پایان آن آگاهی نسبی در این خصوص پیدا کرده که مسلما در ادامه راه کمکتان کند و صد البته اگربخواهید بیشتر بدانید باید به کتابهای اقصادی و مقالات مدیریتی در اینترنت رجوع کنید یا در رشته های مرتبط کسب تحصیل کنید.

عزیزان توجه داشته باشید ما در اینجا فرض را بر این می گذاریم که در مدیریت مالی ضعیف هستیم و همین باعش شده امروز و یا در آینده زندگی آرام و راحتی نداشته باشیم زیرا مسلما افرادی که چه به عنوان سرپرست خانواده و یا یک فرد مستقل مدیران قوی هستند کار خود را خوب بلدند واینک احساس خوشبختی می کنند.

با ما همراه باشید تا با هم شرایط را بهتر و زندگی را در مسیردرست و صحیحش قرار دهیم. برای این کار باید گامهایی بردارید زیرا اگر حرکت را شروع نکنید و کمر به همت تغییرات اساسی نبندید چرا باید موقعیت مالی شما تغییر کند و پیشرفت کنید ؟ورشکستگی محصول عدم مدیریت مالی افراد در زندگی است ، خرج های بدون فکر و اضافی که هیچ بهانه ای بعد از آن پدیرفتنی نیست. پس صبور باشید، تامل کنید و آماده باشید.


گام اول:شناخت مدیریت مالی

دراولین گام مدیریت مالی را میشناسیم و اینکه اساسا چرا مدیریت مالی آنهم در خانواده یک نیاز محسوب میشود نیازی که محیطی امن و مطمین را می سازد.اگر قسط های عقب مانده دارید، اگر بیکار هستید،اگراز پرداخت حداقل هزینه های خانواده بر نمیایید، اگر هرچه می دوید نمی رسید ، اگر در بین افراد خانواده و یا جامعه اعتبار مالی ندارید،اگر همیشه حسابتان خالیست و یا خیلی زود خالی می شود وصد ها اگر دیگر پس شما یک مدیر خوب مالی نیستید .پس بهتر است با واقعیت خودتان روبرو شوید.

حال ما مجبوریم بگوییم در صورت صحیح بودن فقط دو یا سه اگرِ بالا ما حتی در وسعت خانواده هم مدیران ضعیفی هستیم ومجموعه ی این ضعف هاست که باعث بوجود آمدن شرایط امروز شده است.اما خبر خوب این است که می شود این ضعف هارا تبدیل به نقاط مثبت کرد و برای یک زندگی بهتر در خدمت گرفت.


گام دوم: امید و ایمان به تغییر شرایط

ابتدا لبخندی بزنید و به تمام مسایل امروز خود بخندید زیرا با این کار به خودتان می گویید شروعی با قدرت دارید و دارید با شجاعت و اتکا به نفس به قلب مشکلات حمله می برید. ما به این قدرت نیاز داریم قدرتی که در ادامه و در شرایط سخت به ما می گوید به آینده امید وار باشیم تا به هدف خود برسیم . اگر بیکار هستید احتمالا می گویید کار کجاست ؟ من چند جا رفتم و کاری پیدا نمی شود و حالا باید این را به گردن دولت و نداشتن سرمایه و پدر و مادربیاندازید اما این وضع هیچ کمکی به شما نمی کند تا زمانی که از این و آن توقع داشته باشید وضعیت شما همین هست و خواهد ماند، شک نکنید. اگر ده جا دنبال کار رفتید ،صد جای دیگررا جستجو کنید برای یک مدیر قوی تسلیم شدن معنا ندارد. این بحث به این دلیل در اینجا مطرح شد که کار کردن یا نکردن شما محل ورود درآمد به زندگی خودتان( اگر مجردید) و خانواده تان( اگر سرپرستید) بسیار موثر خواهد بود.


گام سوم : کجای کار قرار داریم؟

به واقع در کجای زندگی قرار داریم کار داریم یا بیکاریم ؟سرپرست خانواده ایم یا فقط عضوی از خانواده ؟ جوانیم یا سنی از ما گذشته، متاهلیم یا مجرد، احساس مسیولیت می کنیم یا بی خیالیم ،اهل پس انداز هستیم یا به ولخرجی خود می بالیم، اهل چشم و هم چشمی هستیم یا نه سرمان به زندگی خودمان هست، مشاور آگاه در دور و بر خود داریم یا به تنهایی و خود محور عمل می کنیم، هدف و برنامه ای برای آینده داریم یا نه همین طور هر چه پیش آید خوش آید، تمام مواردی که گفته شد را باید در مدیریت خود لحاظ کنید. این کار را فقطباید خودتان انجام دهید.

بنشینید و ببینید کجای کار، کجای زندگی خود و جامعه هستید اندیشه کنید مطالعه و تحقیق کنید. اگر حساب شده عمل کنید می توانید درآمدی بیشتری به زندگیتان وارد کنید می توانید خرج های اضافه را پیدا کرده وپس انداز کنید و بعد برای خرید و سرمایه گذاری اقدام کنید.


گام چهارم :با تمام وجود کار کنیم

کار جوهره ی انسان است زن و مرد ندارد .به بهترین شکل و با قدرت تلاش کنید هیچ تلاشی بی نتیجه نخواهد ماند بخصوص که با برنامه ریزی کوتاه مدت و دراز مدت همراه باشد. هدفی بزرگ را دنبال کنید. برای تفریح به همراه خانواده و دوستان در برنامه های هفتگی جایی خالی کنید.رفتن به یک پیک نیک و ورزش در طبیعت اطراف شهر و روستایتان هزینه ای نمی گیرد اما منافع زیادی برایتان خواهد داشت.این نیز نوعی مدیریت مالی خانواده است در حالیکه شما نیاز روحی و روانی خود و خانواده را این چنین بر طرف کرده اید.


گام پنجم:ورودی و خروجی ،حسابداری

از نامهای بالا نترسید اگر غول به نظر بیایند بی شاخ و دمند قرار نیست شما کارشناس حسابداری باشید تنها باید کمی و فقط کمی حوصله بخرج دهید و به اندازه ی یاد بگیرید که بتواند شما را از بحران ها به سمت فرصت ها رهنمون کند.

یادمان باشد قلم و کاغذ دو ابزار مهم برای مدیریت مالی هستند .ورودی ها همان درآمد های ماهیانه ای هستند که شما خواهید داشت و خروجی ها تمامی هزینه هایی ماهیانه ای که باید خرج کنید تا نیاز های خود و خانواده را برطرف کنید. بنابراین شما باید دقیقا بدانید که چقدر درآمد و چقدر هزینه دارید. یک دفتر ساده ی حسابداری تهیه کنید واگر کار با آنرا بلد نیستید فقط یکبار بکمک یک حسابدار کار با آن را یاد بگیرید.

بهوش باشید که شما باید بخشی از پول خود را بابت پس انداز کنار بگذارید و البته باید هدفی را در راستای نیاز خود معلوم کنید به طور مثال خانه بخرید یا ماشین و یا یک تلویزیون جدید. می توانید این کار را با پرداخت قسطی انجام دهید البته به دو شرط: اول خوش حساب باشید و دوم پرداخت قسط ماهیانه طوری باشد که شما را دچار دردسر نکند که پایان ماه کسر بیاورید.

اگر کاسب هستید باید دخل خود را با خرجتان هماهنگ کنید در غیر اینصورت برداشت بیش از حد دخلتان در روند کاسبیتان اخلال ایجاد خواهد کرد .


گام آخر: شروع کنید

-شاید در نگاه اول با دیدن نام این مقاله آن را به قول آمیانه نوعی خسیس بازی دیدید . اسم آن را هر چه می گذارید مهم نیست مهم این است که شما به کمک این برنامه می توانید نه تنها از بحرانها براحتی عبور کنید بلکه هرگز در بحران نیفتید زیرا بخشی از کاری که یک مدیر خوب انجام میدهد این است که بحران ها را قبل از پیش آمدن پیش بینی کرده و راهکاری برای آن در نظر می گیرد.وقتی درآمد شما به طور مثال یک میلیون تومان هست چرا باید دو میلیون خرج کنید بنابراین شما مجبورید هزینه ها را کاهش داده و عاقلانه فکر کنید مهم این است که شما زندگی و خانوده تان سرپاست و برای ساختن آینده ی بهتر آمادگی دارید .

-شما بایدشروع به سرمایه گذاری کنید بنابراین جایی که قرار است سرمایه گذاری کنید همان هدف مالی شماست به طور مثال اگر خانه ندارید یا فرزندانتان بیکار هستند یا وقتی منبع درآمدی جدید می خواهید.

-اگر درآمدتان جواب هزینه ایتان را نمی دهد با خانواده ی تانبنشینید و تمامی هزینه ها را لیست کنید و تنها هزینه های ضروری را در لیست نگه دارید خواهید دید چه قدر در این مدت هزینه های بی خود داشته اید

در تمام این مدت یاد تان باشد قرار نیست تا آخر عمربه این شکل صرفه جویی کنید زیرا پس انداز می کنید و یک کسب و کار بهتری راه می اندازید و درآمد بیشتری وارد زندگیتان می کنید.

-آموزش نوعی سرمایه گذاری است اگر برای خود و فرزندان یا همسرتان مانند مدرسه و دانشگاه هزینه می کنید این نوعی سرمایه گذاریست که در آینده تبدیل به درآمد خواهد شد

-اگر خانواده تان عادت به هزینه تراشی دارند توجیهشان کنید که روش عاقلانه تری برای مدیریت زندگی و آینده در پیش بگیرند باید برای یک هدف متحدشان کنید .

-از وام ها استفاده کنید نترسید اما برای پولی که وام می گیرید باید برای آن هدف مهمی که راه انداختن کسب و کارخوب است استفاده کنید.

-اگر وسیله های خانه شما نو نیست و پولش را ندارید فعلا هزینه نکنید مسلما آبروی شما مهم تر است.یادتان باشد قرار نیست تا ابد این گونه زندگی کنید اگر مدتی برنامه ریزی کنید و تلاش بیشتری و همینطور مدیریت مالی، زندگی بهتری خواهید داشت و بسیار راحت تر از امروز زندگی خواهید کرد .

-گذشتن از خوشی ها و خواست های زود گذر برای هدفی بزرگتر را ابتدا به خودتان و بعد به فرزندان خود بیاموزید.

-باید قواعد را درست بازی کنید .شما باید ده درصد از درآمد ماهیانه ی خود را درحسابی بلند مدت پس انداز کنید 10 درصد دیگر را برای هزینه های ناگهانی و ضروری در حسابی دیگر پس انداز کنید. 80 در صد برای صرف هزینه های خانه کم نیست.حسابهای پس انداز را ندید بگیرید تا برای هدفی که در آینده نزدیک دارید سرمایه گذاری کنید

-برای سرمایه گذاری حتما با افراد آگاه مشورت کنید در غیر این صورت شاید زحمت چند ساله ی شما یک شبِ به باد برود.

-تنها در سه مورد در مورد تغذیه ی درست ،تفریحات سالم با ورزش و کتاب هزینه کنید چون اینها باعث می شود در آینده متحمل هزینه های بالاتری نشوید. این ها همان سلامتی و روح و روان و جسم شما و خانواده تان می باشند .

-در مسایل تربیتی حداقل سالی دو بار از مشاوره استفاده کنید این نیز باعث می شود از بسیاری از هزینه ها در آینده جلو گیری شود.

و در آخر در کنار خانواده شاد باشید زیرا شادی و خانواده این سرمایه ها ی خدادادی باعث می شود تمام زندگیتان روی روالی صحیح و درست قرار داشته باشد. نگاهی به زندگیتان بیاندازید خواهید دید که هنوز موارد بسیاری هست که باید به خاطرش شکرگذار باشید بدست آوردن پول واقعا سخت نیست اگر شما با صبر قواعد بازی را درست و اصولی بازی کنید.

سالم وموفق باشید.

دوستانی که این مقاله را مطالعه کرده اند، از دوره های آموزشی زیر نیز استقبال کرده اند:

دوستانی که این مقاله را مطالعه کرده اند، از مقالات زیر نیز استقبال کرده اند:

نظرات

به این مقاله امتیاز دهید

۱ نفر (امتیاز مقاله ۰)